مرد ۲۹۱۳۹۰
 

این روز ها و شب ها با نزدیک شدن فروپاشی رژیم قذافی و تصرف پایتخت به دست انقلابیون لیبی، شور  و حال روزهای آغاز انتفاضه ی مردمی لیبی در ۱۷ فوریه ی ۲۰۱۱ و سقوط بنغازی دوباره زنده شده است. شوق دیدار امام موسی صدر و رهایی او و یاران اش شایعه های بسیاری را پرورد که هر یک ساخته و پرداخته ی گروهی با منظور خاصی بودند و پاره ای نیز برآمده و دستاورد خطایی جمعی در فهم اخبار و البته با حسن نیست و با شوق و امیدی به رهایی امام صدر بودند.

علامه طباطبائی

علامه طباطبائی

این که شایعه رسانه است و از قضا رسانه ی فعال و کارآمدی است، نیاز به بازگفتن ندارد. هدف این نوشتار در چنین ساعاتی که انتظار فروپاشی قذافی و پایان ۴۲ سال حکومت جور و جهل و فساد او وخاندان او همه گیر شده است، تحلیل شایعات نیست! بازگویی تصور دل نشین رهایی امام صدر و کوشش ذهن در تجسم سیمای امام صدر در ۸۳ سالگی، پس از ۳۳ سال بی خبری مطلق است؛ خیالی که در اضطراب و التهاب بی خبری به شایعات دامن می زند. در روزهای بین ۲۰ تا ۲۵ فوریه ی ۲۰۱۱، شایع شد که زندانی در بنغازی کشف شده است و تصویر ها و فیلم هایی از آن در رسانه های جمعی نمایش داده شد. ذکر تنها یک جمله در خبر، بسیاری را بر این باور متقاعد کرد که امام صدر در این زندان بوده است. آن جمله این بود که سلول هایی در این زندان (که در پادگان فضیل بنغازی قرار داشت) وجود دارند، که گنجایش فقط یک نفر را دارند!» گو این که سلول جز این معنایی دارد و تنها زندانی آن زندان امام صدر بوده است!

در تداوم همان موج شایعات، تالارهای گفتگوی لبنانی عکسی را منتشر کردند که ادعا می شد عکس امام صدر در زندان است. عکس، پیرمردی روحانی با لباس خانه و دست بر سر بی دستار نهاده بود. در واقع، آن عکس، عکس استاد امام موسی صدر، مرحوم علامه ی طباطبائی بود. اما عشق به امام صدر و تمنای دیدار او و شوق روی او (و نشناختن استاد او) سبب چنین شایعه ای شد. حال امشب همان عکس استاد امام صدر با آرزوی دیدار عاجل شاگردش ، در امام صدر نیوز منتشر می شود تا از تکرار آن اشتباه در روزهای آینده پیش گیری شود.

منبع: سایت یا صور

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

  ۲ Responses to “یادآوری شایعه ای در آغاز انتفاضه ی لیبی”

  1. سلام
    بسیاری از صفحات مربوط به سایت باز نمی شه.
    چه کار کنیم؟

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)