تیر ۳۰۱۳۹۰
 

عبدالرحمن محمد شلقم وزیر خارجه و نماینده ی پیشین لیبی در سازمان ملل متحد، که به صف معارضان رژیم قذافی پیوسته است، در مصاحبه ای با روزنامه ی سعودی الحیاه که در لندن منتشر می شود، اشاره ای گذرا نیز به پرونده ی ربوده شدن امام صدر کرده است. در این گفت و گو که بخش نخست آن در شماره ی روز شنبه ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۱ منتشر شده است، غسان شربل که پیش تر در مصاحبه ای جنجالی با عبدالمنعم الهونی، ادعای قتل و دفن پنهانی امام صدر را در سبهاء مطرح کرده و سپس آن را تلویحاً پس گرفته بود، بار دیگر این سخن را در دو روایت متناقض و از زبان یکی دیگر از سیاست مداران رژیم قذافی تکرار کرده است.

شلقم در این مصاحبه سه روایت متعارض در باب داستان ناپدید شدن امام صدر را مطرح می کند. دو روایت اول او به پیش از خیزش مردمی لیبی اختصاص دارند. او می گوید که در سال ۱۹۸۷ (یعنی نه سال پس از ربوده شدن امام صدر) زمانی که سفیر لیبی در ایتالیا بوده است، روزنامه نگار مصری الاصل ایتالیائی به نام «مجدی کریستیانو علام» از روزنامه ی لاریپوبلیکای ایتالیا (از سفارت لیبی در رم) درخواست می کند تا اطلاعاتی درباره ی داستان (ناپدید شدن) امام صدر را به دست آورد.

شلقم می گوید: «آن زمان، مدیر سازمان اطلاعات لیبی در زمان دیدار (امام) صدر (آگوست ۱۹۷۸) به نام الحاج یونس بالقاسم در ایتالیا بود. … او هوادار آلمان بود. من همراه وزیر وقت امور خارجه ابراهیم البشاری و مدیر وقت سازمان اطلاعات لیبی بودم و از بلقاسم پرسیدم که من را از ماجرای (امام) صدر مطلع کن! او با اشاره به ده ها جنازه ای که در ویلای مسکونی ابونضال (در طرابلس پس از کشته شدن او در عراق) پیدا شد، گفت: تردید دارم که (نکند) ابونضال، (امام) صدر را کشته باشد! از او پرسیدم: چرا باید ابونضال شخصیتی را که با مقاومت (علیه اسرائیل) همکاری می کند، بکشد؟ پاسه داد: ابونضال آدم دیوانه ای بود!

در همان جلسه، بلقاسم به صورت تلویحی به روایت دیگری اشاره می کند. بنا بر این روایت دوم، (امام) صدر مبلغی بیش از دو میلیون دلار به عنوان کمک مالی (از لیبی و از شخص قذافی) دریافت می کند. گروهی در لیبی با -اطلاع از این کمک)، وی را می فروشد و مافیای ایتالیا را از پول هنگفت (همراه امام صدر) مطلع می کند. مافیای ایتالیا هم امام صدر را می رباید و به قتل می رساند تا پول را به چنگ بیاورد. ایتالیا در آن روزها نا آرام بود. این روایتی بود که بالقاسم به مجدی کریستیانو علام گفت.»

روایت دوم (یا به عبارت درست تر روایت سوم) شلقم، روایتی است که وی پس از آغاز خیزش مردمی لیبی و از قول منبعی که نام اش را پنهان می کند، شنیده و نقل می کند. بر اساس این روایت، (احتمالاً) امام صدر در (خاک) لیبی کشته شده است. به این علت که امام صدر در خلال آخرین دیدار اش با قذافی با او مشاجره ای کرده و به گفته است: «تو از اسلام سر در نمی آوری». افسری که از نزدیکان قذافی بوده با دیدن پریشانی قذافی، مهمان را به جرم جسارت به رهبر لیبی می کشد و پیکر او به صورت پنهانی در طرابلس دفن می شود.»

شلقم اضافه می کند:«دادگاهی در ایتالیا حکمی صادر کرده است که بر اساس آن (امام) صدر با پاسپورت خود اش وارد ایتالیا شده است. اما کسی که نقش (امام) صدر را بازی کرده به هیچ وجه شبیه او نبوده است. اخیراً اسم فرد لیبیائی که چنین نقشی را بازی کرده فاش شد و نشانه های او چندان شبیه (امام) صدر نیستند. وی با اشاره به مرگ الحاج یونس بلقاسم مدیر وقت سازمان اطلاعاتی لیبی و منبع اصلی او در روایت اول، افزوده است که این امور پس از سقوط نظام قذافی روشن خواهند شد.»

شلقم پیش تر در مصاحبه ی خود با روزنامه ی لبنانی النهار در شماره ی ۲۴۳۵۸ (منتشر شده در ۱۰ آوریل ۲۰۱۱) ضمن سکوت درباره ی پرونده ی ناپدیدشدن امام صدر، اشاراتی به نزدیکان قذافی و آگاهان از سرنوشت امام صدر داشت، اما بخش هایی از این دو مصاحبه در تناقض آشکار با یکدیگر اند. از یک طرف او گفته بود که معتقد است در میان نیروهای امنیتی لیبی مرتبط با ابونضال افرادی مانند عبدالله السنوسی وجود دارند که حقیقت ماجرا را می دانند. از سوی دیگر، گفته بود که قذافی در پرسش و پاسخی کاملاً خصوصی و دور از انظار و در حال قدم زنی، از او پرسیده بود که درباره ی قضیه ی (امام) صدر چه می داند؟ و از این طریق می خواسته به او بفهماند که بر خلاف دیگر موارد به قضیه ی ناپدید شدن امام صدر فکر نکند. او نیز چنین کرده و به خواست قذافی به ایتالیا رفته و گزارشی مطابق خواست او تهیه کرده است که بر اساس آن امام صدر و همراهان اش به ایتالیا رفته اند و مهر های ورود و خروج در پاسپورت ها درست اند.

اگر روایت دیدار خصوصی و اختصاصی قذافی و شلقم درباره ی سرنوشت امام صدر درست باشد، می توان با توجه به دیگر بخش های این مصاحبه ی پنج قسمتی به این ننتیجه رسید که شلقم دانسته های دیگری در مورد پرونده ی امام صدر دارد که «فعلاً» پنهان می کند. اقرار او به اجابت خواست قذافی و تهیه ی گزارشی محرف از ماجرای سفر امام صدر به ایتالیا (که خود او در مصاحبه با الحیاه ضمن دو روایت از سه روایت مفروض آن را رد می کند)، می تواند در هر دادگاه آینده در لیبی، لبنان یا دادگاه جنائی بین الملل (نه تنها به سبب کتمان حقیقت، بلکه همکاری در ادامه ی جرمی مستمر) به زیان او تمام شود. با توجه  به جایگاه او به عنوان معمار سیاست خارجی نوین لیبی و برخوردار از حمایت قذافی برای حل معضلات نظام و به ویژه فیصله ی پرونده ی اقدامات تروریستی و عادی سازی روابط با غرب، و جایگاه پرونده ی امام صدر در سیاست خارجی عربی – اسلامی لیبی و به ویژه در روابط با ایران و لبنان به نظر می رسد که او ناگفته های دیگری از این پرونده را نگاه داشته است تا با توجه به شرایط و معادلات سیاسی اشکار کند.

خود این سه روایت در تضاد و تعارض اضکار با یکدیگر اند؛ در حالی که یکی بر خروج امام صدر از لیبی و دخالت مافیای ایتالیا اشاره می کند، دیگری بر عدم خروج و صحنه سازی ورود به ایتالیا تأکید می کند. هر سه روایت تازگی ندارند و در مقاطع مختلف به صورت های گوناگون از زبان افراد درگیر در پی گیری پرونده گفته و شنیده شده اند.

متأسفانه برخورد غیر مسؤولانه ی روزنامه ی الحیاه نسبت به پرونده ی امام موسی صدر و تکرار ادعاهای غیرمستند از زبان همکاران سابق رژیم قذافی به گونه ای جلوه داده می شود که پی گیری پرونده را به سمت و سوی سناریوی قتل امام صدر هدایت کند. الحیاه تا کنون از انتشار یادداشت های متعدد (کامنت) در چهارچوب عرف و قواعد معمول خبرنگاری در ذیل این خبر خودداری کرده است.

وکلای خانواده ی امام صدر واقف اند که تکرار این سخنان در پرونده ای با ابعاد بین المللی، در عرف روابط بین الملل و حقوق بین الملل پاسخی ولو در حد خدشه در صحت و استناد ادعا و اعتراض به آن را می طلبد. حال که دولت های متبوع حاضر نیستند از حقوق شهروندی امام موسی صدر حمایت کنند، دست کم اعتراض خانواده ی امام صدر و وکلای رسمی آنان می تواند فضای یک طرفه ی رسانه ای را که سرنوشتی متفاوت برای امام صدر پیش بینی می کند، دگرگون کند و جایگاه مدعیان امروز و همکاران سابق قذافی را از صدر اخبار به میز دادگاه لبنان بکشد تا دست کم به عنوان مطلع این سخنان را در برابر محکمه ای قانون مند و با پذیرش مسؤولیت بیان آن ها بیان کنند.

متأسفانه، بسیاری از رسانه های بین الملل و داخلی نیز بدون توجه به ابعاد این خبر و بدون شناخت روابط رسانه ای و شخصیت های سیاسی طرف مصاحبه و وزن و جایگاه سیاسی اش و میزان اطلاع شان از پرونده ی امام صدر، به بازگویی شتاب زده و بی جرح و تعدیل این سخنان روی آورده اند. در غربت رسانه ای حاکم بر پرونده ی پی گیری، چنین رویکردی ظلم مضاعف به امام صدر و خانواده ی درد کشیده ی او و خیانتی به امید بازگشت و رهایی آن عزیز است.

امام صدر نیوز به زودی ان شاء الله تحلیل جامعی از اظهارات عبدالرحمن شلقم را منتشر می کند.

 

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

  One Response to “شلقم: این امور پس از سقوط نظام قذافی روشن خواهند شد”

  1. کاتب التعلیق : مهدی التاریخ : الاربعاء, ۰۷/۲۰/۲۰۱۱ – ۱۵:۲۷

    حول قضِیهاختطاف الامام موسی الصدر روی السید شلقم روایتین و المصیر و المصیره یبقیان واحداً. ولکن هناک سؤال و هو سبب عدم نشر أی خبر عن حضور الامام الصدر فی لیبی و نشاطاته خلال زیارته الاخیره للیبیا بین ۲۵ و ۳۱ آب ۱۹۷۸؛ هناک ادله أو معلومات عن مقابله تلفزه جرت مع الامام الصدر (لم یبث بعد) خلال زیارته أو خبر واحد عن بث مباشر علی شاشه التلفاز الجماهیریه یبدو مشاجره بین القذافی و شیخ غیر لیبی (زعم أنه الامام الصدر) و الراوی هو الکاتب اللیبی سلیم الرقعی. ارجو ایضاحاً و السید شلقم لدیه صلاحیه للجواب بالنسبه الی مهمته الاعلامیه فی الاعلام السیاسی و وکاله الجماهیریه للانباء آن ذاک.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)