ارد ۳۰۱۳۹۴
 

VAEAFSBRROسالروز بزرگداشت مجلس اعلای شیعیان، در حقیقت روز آغاز به کار آن و انتخاب امام موسی صدر به عنوان ریاست آن است. روند تشکیل این مجلس به صورت خلاصه و روزشمار بدین شرح است:
۱. اعلام درخواست تشکیل مجلس اعلای شیعیان توسط امام موسی صدر در کنفرانس مطبوعاتی-پانزده آب (آگوست)۱۹۶۶- بیست و چهارم مرداد ماه ۱۳۴۵:

در این کنفرانس امام از عموم شیعیان لبنان تقاضا کردند که با ارسال نامه و تلگراف به رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان لبنان، درخواست کنند، با تصویب قانونی همانند ماده‌ـ‌قانون ۱۸ ساماندهی اوضاع اهل سنت و همچنین ماده ی قانون ساماندهی وضعیت درزیان، با تاسیس مجلس اعلای شیعیان، به وضع شیعیان لبنان رسیدگی شود.

 1. تبیین اهداف مجلس اعلای شیعیان توسط امام در مصاحبه با مجله ی الحوادث- هفتم تشرین الاول(اکتبر) ۱۹۶۶-پانزدهم مهر ۱۹۴۵
 2. ارائۀ طرح پیشنهادی امام به مجلس مربوط به تاسیس مجلس اعلای شیعیان توسط نه تن از نمایندگان پارلمان با قید فوریت: همزمان با سفر امام به قاره ی آفریقا- هفتم آذار(مارس)۱۹۴۶-شانزدهم اسفندماه۱۳۴۵
 3. کمیسیون بودجه و مدیریت لبنان با تشکیل جلسه ی مشترک به ریاست صبری حماده، رئیس پارلمان، طرح تشکیل مجلس اعلای شیعیان را در دوازدهم أیّار(می) ۱۹۶۷-بیست و دوم اردیبهشت۱۳۴۶ به تصویب رساند.
 4. پارلمان لبنان طرح ساماندهی وضعیت شیعیان را با یک ماده واحده در روز سه شنبه شانزدهم أیّار(می) ۱۹۶۷-بیست و ششماردیبهشت۱۳۴۶ به تصویب رساند.
 5. در بیست و یکم تشرین الثانی(نوامبر) ۱۹۶۷- سی ام آبان ۱۳۴۶ طرح پیشنهادی نمایندگان شیعه، به ریاست پارلمان ،صبری حماده و حضور رشید کرامی نخست وزیر به تصویب رسید.
 6. در بیست و پنجم تشرین الثانی(نوامبر) ۱۹۶۷- چهارم آذر ۱۳۴۶ این قانون به شمارۀ۶۷/۷۲در شمارۀ ۱۰۳ روزنامۀ رسمی منتشر و رسماً ابلاغ شد.
 7. تأیید نهایی فهرست اعضای مجلس و تشکیل شورای مقدماتی با حضور صبری حماده و تعیین تاریخ برگزاری انتخابات مجلس اعلای شیعیان در روز جمعه شانزدهم أیّار(می) ۱۹۶۹-بیست و پنج اردیبهشت ۱۳۴۸ در تالار یونسکو
 8. تحریم انتخابات توسط علمای شیعه و تقاضای تغییر در قانون تشکیل مجلس
 9. به تعویق افتادن انتخابات تا روز یکشنبه هیجدهم أیّار(می) ۱۹۶۹-بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۴۸
  ۱۱.برگزاری انتخابات هیئت اجرایی و شرعی در تاریخ یکشنبه هیجدهم أیّار(می) ۱۹۶۹-بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۴۸
 10. در بیست و دوم آیّار(می) ۱۹۶۹- دوم خرداد ۱۳۴۸ امام موسی صدر به اتفاق آرا به ریاست مجلس اعلای شیعیان انتخاب و شیخ سلمان الیحفوفی و عدنان حیدر به ترتیب نایب رئیسان اول و دوم مجلس شدند.

F39T6684

مجلس اعلای شیعیان از سه رکن اصلی تشکیل می شود:

– مجمع عمومی

– هیأت اجرایی سی و یک نفره
– هیأت شرعی دوازده نفره.

مجمع عمومی تنها مرجعی است که صلاحیت ها و اختیارات مجلس اعلا را اجرایی می کند.

majlesala930231m

سایت مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان

به قلم صاحب وبلاگ شریف «رجعت صدر»

به اشتراک بگذارید
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)