شهر ۱۱۱۳۹۳
 

shami hassanامام صدر نیوز- به گزارش سایت خبری العهد (به نقل از سایت مؤسسه ی امام صدر در بیروت) قاضی حسن الشامی از جزئیاتی از پرونده ی امام صدر پرده برداشت. هماهنگ کننده ی قضائی کمیته ی پی گیری پرونده ی ربوده شدن امام صدر در لبنان، در مصاحبه با شبکه ی تلویزیونی ان بی ان (در لبنان)، از دستگیری دو نظامی رژیم قذافی با رتبه ی سرلشگر و سرتیپ خبر داده است که برای تحقیق در قضیه ی ربودن امام صدر دستگیر شده اند و در اختیار دولت لیبی قرار دارند. وی افزوده است که به هر حال، مجرم اصلی در ربودن امام صدر، شخص قذافی است؛ هر چند افراد بسیاری در این فضیه دست داشته اند یا از آن سود برده اند؛ و کمیته ی پی گیری تمامی افرادی را که در داخل و خارج لیبی در این قضیه دست داشته اند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد داد.

قاضی الشامی در باب سرّی بودن جزئیات پرونده نیز با توجه به ماهیت امنیتی و قضائی پرونده، خبررسانی از آن را تابع ضوابطی دانست؛ و به صورت ضمنی ادعای حسن یعقوب را درباره ی عدم اطلاع خانواده ی یعقوب از پی پیری ها به سبب سرّی بودن خاص رد کرد. وی گفت: پرونده به ضرورت امنیتی و قضائی برای همه سرّی است؛ و اگر به نتیجه ای در تحقیق از سرنخ ها به دست آید، اطلاع رسانی عمومی می شود.

قاضی الشامی با نفی شایعات مبتنی بر وجود دلیلی بر شهادت امام صدر و همراهان اش گفت: قضیه کاملاً برعکس است؛ دلایل تأیید نشده ای وجود دارد که کمیته در حال پی گیری آن هاست؛ مبنی بر این که امام صدر و همراهان اش تا پایان ماه فوریه ی ۲۰۱۱ در زندانی در سبها نگه داری می شده اند.

این نخستین بار است که کمیته ی پی گیری جزئیاتی از یافته های اثبات نشده ی پرونده را اعلام می کند. دو خبر اعلام شده به صورت رسمی، حتی در کنفرانس خبری هفته ی گذشته ی قاضی الشامی با رسانه های فارسی زبان اعلام نشده بودند.

امام صدر نیوز پیشتر از دستگیری دو تن از اعضاء دفتر قذافی -به نقل از احمد رمضان- خبر داده بود. هم چنین در چهارم اردی بهشت ۱۳۹۰ به نقل از الجریده، از شایعه ی حضور امام صدر در سبها خبر داده بود.

لازم به یادآوری است که انقلاب لیبی در روزهای پانزدهم در بنغازی آغاز شد و در روز خشم لیبیائیان در هفدهم فوریه به شهرهای دیگر کشیده شد؛ اما شهر سبها به سبب بافت خاص قبیله ای آن و نزدیکی به عبدالله السنوسی دیرتر به انقلاب پیوست. بعد از سه سال کشمکش در شمال لییی بر سر قدرت میان نیروهای اسلام گرا و ملی گرا، به تازگی در سبها، شورای موسوم به شورای  انقلابیون تشکیل شده است. نزاع حاکم بر این شهر در سه سال گذشته، نزاع بین بازماندگان قذافی و اقلیتی از انقلابیون بوده است. چند تن از نمایندگان سبها در مؤتمر وطنی نیز با قانون عزل و تسویه ی عوامل رژیم قذافی دچار حواشی شدند.

در سال های گذشته، فردی به نام «عیسی عبدالمجید منصور» همواره ادعاهایی مبنی بر برخورداری از اطلاعاتی درباره ی محل نگه داری امام صدر و همراهان اش را مطرح می کرد. وی که رئیس خودخوانده ی جبهه ی نجات قبائل تبو بود، پس از انقلاب هفده فوریه ۲۰۱۱ در لیبی به این کشور بازگشت و به عنوان رئیس حراست مرزهای جنوبی لیبی و مبارزه با قاچاق منصوب شد؛ اما مشکلات دیگری میان قبائل تبو و دیگر لیبیائیان و مجلس ملی وقت لیبی آفرید. از نتیجه ی پی گیری ادعای های این فرد -که گفته می شود از نیروهای امنیت خارجی رژیم قذافی است- خبری در دست نیست.

منبع: سایت مؤسسه ی امام صدر در بیروت

مرتبط:

– ادعای قلم قذافی

 امام صدر در سبها

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)