ارد ۲۷۱۳۹۰
 

رادیو صوت الاقصی

سایت رادیو صوت الاقصی در خبری که در تاریخ ۱۲ اکتبر ۲۰۰۹ بر روی این سایت قرار گرفته است، به نقل از شبکه ی خبری العالم ادعا کرده است که بر خلاف گزارش های پیشین، امام صدر هم چنان در قید حیات است؛ در این مدت ده ها کتاب تألیف کرده است و در سن کهولت به سر می برد.

العالم این خبر را از قول دیپلماتی لیبیائی که نخواسته نام اش فاش شود، منتشر کرده است. این دیپلمات لیبیائی گفته است که فرضیه های مطرح شده در سال های آغازین ربوده شدن امام صدر و همراهان اش –که در آن ها گفته شده بود قذافی پس از ربودن امام صدر، او را به دست گروه های فلسطینی سپرده تا حکم اعدام را اجرا کنند و چنین شده و امام صدر بلافاصله به قتل رسیده – نادرست بوده است.

این دیپلمات لیبیائی افزوده است که امام موسی صدر زنده است و در مکان خاصی زیر نظر دستگاه های [امنیتی] لیبی نگه داری می شود. پرونده ی امام صدر و همراهان اش در دست شخص معمر قذافی و سه نفر از نزدیکان قذافی در درون نظام لیبی قرار دارد. بستن این پرونده مستلزم این است که فشار کشورهای عربی و اسلامی بر قذافی به بالاترین حد خود برسد تا رهبر لیبی مانند پرونده ی جرائم دیگر اش مانند انفجار هواپیمای امریکائی بر فراز لوکربی مجبور به بستن این پرونده شود.

تحلیل شایعه:

در نبود عناصر خبری قابل پیگیری در باب منبع و جزئیات مربوط به زمان و مکان این خبر نمی تواند بر چیزی بیش از شایعه دلالت کند. رادیو صوت الاقصی، سایتی آزمایشی دارد و به پوشش اخبار سرزمین های اشغالی اختصاص دارد. خبررسانی در مورد زندانیان فلسطینی رها شده از ویژگی های این سایت است. به تازگی خبری در مورد آزادی زندانی فلسطینی پس از ۲۵ سال اسارت در زندان های رژیم صهیونیستی در این سایت منتشر شده است؛ اما این تنها خبری است که در مورد امام صدر گزارش کرده است. منبع واسط خبر، شبکه ی ایرانی العالم است، که متأسفانه این خبر در سایت آن در دسترس نیست. اخبار العالم در این پرونده، معمولاً قابل اعتنا نیستند.

منبع اصلی دعایی دیپلماتی لیبیائی ذکر شده است که با توجه به زمان اعلام خبر دلیلی برای مخفی نگه داشتن نام خود داشته است؛ اما با توجه به گذشت سه ماه از خیزش مردم لیبی و جدا شدن بسیاری از دیپلمات ها و مقامات عالی نظام لیبی از رژیم قذافی، خبری به این صراحت یا با تصریحات بیشتر از سوی این افراد اعلام نشده است.

بسیاری از خبرهای اعلام شده مانند نگه داری در مکان خاص و اشراف شخص قذافی بر پرونده و اطلاع عده ی معدودی از آن، به نوعی جزء مشهورات و مسلمات پرونده اند و عنصر خبری تازه ای که بتواند این خبر را متمایز کند در آن دیده نمی شود. تنها نکته ی جدید در این خبر، علاوه بر زنده بودن امام صدر (که به صورت طبیعی می تواند کهولت سن ایشان را برساند)، ادعای نگارش تألیفات متعدد است که امیدوار ایم امام چنین امکانی را در زندان داشته باشند (چنان که صاحب و شارح لمعه چنین فرصتی را یافتند).

از نظر زمان طرح این ادعا، این نکته محل تأمل است که طرح آن در تعارض با اخبار و شایعات مطرح شده مبنی بر وفات امام صدر در دسامبر ۲۰۰۸ است و آن را به چالش می کشد.

این خبر در تالارهای گفت و گوی عربی وابسته به امل و حزب الله به نقل از صوت الاقصی بازتاب داده شده است.

سایت رادیو صوت الاقصی

÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷÷

بخش مرتبط خبر از سایت صوت الاقصی را در پی می خوانید:

وکالات – صوت الأقصى

کشف مصدر دبلوماسی لیبی أن مؤسس حرکه أمل الشیعیه اللبنانیه موسى الصدر ما زال على قید الحیاه وفی عهده الأجهزه اللیبیه فی مکان خاص جدا. ونقل موقع قناه ‘العالم’ الاخباری عن الدبلوماسی اللیبی یوم الأربعاء ۱۲/۸/۲۰۰۹،  الذی لم تذکر اسمه، قوله:’إن ملف السید موسى الصدر ورفیقیه فی ید الزعیم اللیبی معمر القذافی شخصیا وثلاثه أشخاص من دائره نظامه’. وحسب هذا المصدر فإن التسریبات فی البدایه کانت مدروسه وقد أوحت أن الصدر قتل فورا وأن العقید القذافی سلمه لجهه فلسطینیه نفذت إعدامها فی حق السید موسى، غیر أن الواقع أن السید موسى لا زال على قید الحیاه وأنه بات طاعنا فی السن وأنتج عشرات المؤلفات.

وعن إغلاق هذا الملف من قبل العقید معمر القذافی، قال الدبلوماسی اللیبی : ‘إن الضغط العربی والإسلامی یجب أن یصل إلى حده الأکبر لیغلق هذا الملف کما أغلق ملف لوکربی وغیره من الملفات’. یذکر أن القضاء اللبنانی اتهم فی ۲۷ أغسطس/آب عام ۲۰۰۸ الزعیم اللیبی معمر القذافی بالتحریض على خطف الصدر بما یؤدی إلى الحث على الاقتتال الطائفی وهی تهمه تصل عقوبتها إلى الإعدام.

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)