بهم ۰۹۱۳۹۲
 

امام صدر نیوز- به گزارش سایت خبری لیبیائی«الشبکه اللیبیه للاخبار»، فرستاده ی ویژه ی نبیه بری، رئیس مجلس نمایندگان لبنان صبح روز چهارشنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۴ با  نوری ابوسهمین، رئیس کنگره ی ملی لیبی دیدار کرد. در این دیدار، ایوب حمید نماینده ی مجلس لبنان از فراکسیون آزادی و توسعه، نامه ی نبیه بری در مورد پی گیری قضیه ی امام موسی صدر و امضای تفاهم نامه ی همکاری بین لبنان و لیبی را به رئیس کنگره ی ملی لیبی تقدیم کرد. به گزارش این شبکه، نماینده ی نبیه بری خواستار گشودن صفحه ی جدیدی در روابط لبنان و لیبی در تمامی زمینه ها شده است. وی افزوده است که انقلاب لیبی فرصت مناسبی را برای گشودن پرونده ی امام صدر و تلاش برای کشف سرنوشت وی پدید آورده است.

روابط دیپلماتیک لیبی و لبنان از زمان ربوده شدن امام موسی صدر و همراهان اش در  ۳۱ اوت ۱۹۷۸ به حالت تعلیق در آمده است و اکنون در سطح کاردار قرار دارد. لبنان شرط اصلی گسترش روابط را پی گیری سرنوشت امام موسی صدر قرار داده است؛ اما در خلال سه سال گذشته دولت جدید لیبی از پی گیری مجدانه و همکاری با کمیته ی لبنانی پی گیری تن زده است. وزیر خارجه ی لبنان، عدنان منصور و سید صدرالدین صدر، فرزند امام صدر در ۱۹  ژانویه ۲۰۱۲ وارد طرابلس شدند و با مصطفی عبدالجلیل (رئیس وقت مجلس انتقالی ملی لیبی) و وزرای وقت دادگستری و کشور لیبی دیدار کردند. منصور به همراه قاضی پرونده در سپتامبر ۲۰۱۲ در موریتانی با عبدالله السنوسی دیدار کرد؛ اما پس از انتقال السنوسی به لیبی، امکان دیدار کمیته ی لبنانی پی گیری پرونده ی ربوده شدن امام صدر با رئیس سازمان امنیت داخلی لیبی و سیف الاسلام القذافی -فرزند قذافی- فراهم نشده است. دولت لیبی، بازجویی از آنان توسط قاضی لبنانی را خلاف سیادت ملی لیبی و استقلال قضائی آن می دانند. این در حالی است که ظاهراً امکان بازجویی در مورد پرونده ی لاکربی برای بازجویان انگلیسی و امریکایی فراهم شده است.

صبح چهارشنبه ۲۹ ژانویه ۲۰۱۴، سایت لبنانی النشره به نقل از رادیو لبنان اعلام کرده بود که نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان در سفری اعلام نشده و به منظور دیدار با همتای لیبیائی خود به لیبی سفر کرده است. اما این سایت به سرعت این خبر را اصلاح کرد و اعلام کرد که دفتر نبیه بری سفر وی را به لیبی  تکذیب کرده است. بر اساس این خبر، یکی از نمایندگان مجلس لبنان (ایوب حمید) به همراه اعضای کمیته ی پی گیری پرونده ی ربوده شدن امام صدر به لیبی سفر کرده اند. این دیدار -در صورت برگزاری- بالاترین سطح دیدار مقامی لبنانی از لیبی پس از ربوده شدن امام موسی صدر در ۳۱ اوت ۱۹۷۸ بود. از سوی دیگر، دبیرکلی نبیه بری بر جنبش امل، به عنوان مقامی شیعی و لبنانی و از مجموعه ی زیر نظر  امام صدر معنای نمادین مهمی داشت و می توانست نشانه ی تحول مهمی در پرونده ی امام صدر و عزم لبنان برای پی گیری قاطع آن تلقی شود.  

منبع:

شبکه الاخبار اللیبیه 

سایت النشره و تکذیب آن

 

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

  ۳ Responses to “سفر کمیته ی لبنانی پیگیری به لیبی”

  1. گویا نماینده نبیه بری رفته نه خودش

  2. خبر خوبیه امیدواریم نتیجه خوبی هم از سفر بدست بیاد و کاش وزارت خارجه ما هم پیگیر عملی کردن قولی که دادند بشوند.شنیدیم ظریف گفته بود برای پیگیری پرونده امام موسی صدر نماینده ای یا کسانی تعیین میکنند

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)