آذر ۱۰۱۳۹۲
 

امام صدر نیوز – نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان  در هفته‌ی نخست آذر ماه ۱۳۹۲  به تهران سفر کرده است. این سفر که به دعوت رئیس مجلس شورای اسلامی ایران صورت گرفته است، ظاهراً  بررسی تحولات منطقه، مذاکرات هسته‌ای ایران، بحران سوریه و لبنان را در دستور خود داشته است. خبرها حاکی از طرح قضیه‌ی امام صدر و وعده‌ی برخی از مقامات ایرانی برای پی‌گیری قضیه‌ی  ربوده شدن وی و همراهان‌اش است.

آقای بری در این سفر با آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، ایت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دربالان علی شمخانی  دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرده است.؛ اما از محتوای این دیدارها خبری منتشر نشده است. به گزارش النشره، آقای بری بعد از این دیدارها، روز ششم آذر (برابر با ۲۷ نوامبر ۲۰۱۳) به لبنان بازگشته است.

روزنامه‌ی لبنانی السفیر به نقل از یکی از اعضای کمیته‌ی لبنانی پی‌گیری قضیه‌ی امام صدر نوشته است که آقای بری در این دیدارها گفته است که هرج و مرج سیاسی و امنیتی در لیبی و اختلافات نمی‌تواند توجیه‌گر کندی مشکوک پی‌گیری قضیه‌ی امام صدر باشد. 

در چهارچوب حل مشکلات منطقه‌ای قرار است آقای بری سفری در دو هفته‌ی آینده به عربستان سعودی داشته باشد. برخی از مطبوعات عربی هدف از این سفر را میان‌جی‌گری میان ایران و عربستان و درخواست هکاری برای حل بحران سوریه و لبنان دانسته اند.

از سوی دیگر اخباری نیز از سفر قریب‌الوقوع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عربستان مخابره شده است؛ اما متن این خبر با عنوان «بحران لبنان در انتظار سفر هاشمی» از پایگاه‌ اطلاع‌رسانی رسمی آیت الله هاشمی حذف شده است. در این خبر ظاهراً به نقل از السفیر، مهم‌ترین بخش سفر آقای بری،‌ دیدار با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شمرده شده است؛ به گونه ای که حل بحران لبنان به سفر ایشان به عربستان موکول شده است. در مصاحبه‌ی آیت‌الله هاشمی با فایننشال تایمز اشاراتی به سفر ایشان به عربستان برای اعتمادسازی متقابل و حل بحران سوریه و لبنان شده است.

به گزارش النشره، دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان لبنان گفته است که پی‌گیری قضیه‌ی امام صدر در رأس اولویت‌های آینده‌ی این دبیرخانه قرار دارد.

وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران دکتر محمد جواد ظریف نیز در آخرین گزارش موجز خود در صفحه‌ی فیس‌بوکی‌اش از دیدار با آقای بری در صبح دوشنبه چهارم آذر خبر داده است؛ اما از محتوای دیدار خود خبری منتشر نکرده است. 

به نظر می‌رسد تحولات جاری در منطقه، که شرایط را به شرایط زمان ربوده شدن امام صدر و معادلات منطقه‌ای میانه‌ی سال ۱۳۵۷  /۱۹۷۸ مانند کرده است، سرانجام زمینه‌های پی‌گیری مجدانه‌ی پرونده‌ی ربوده شدن امام موسی صدر و همراهان‌اش  را به صورت جدی فراهم کرده است. پرسش اصلی اینک این است که آیا با فرا رسیدن زمانه ی اعتدال، پرونده‌ی امام اعتدال از سوی دولت‌های متبوع ایران و لبنان (با همکاری قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی) گشوده خواهد شد؟ و آیا کلید دولت تدبیر و امید قفل معمای ۳۵ ساله و زندان امام صدر را همزمان خواهد گشود؟ با نگاه خوش‌بینانه و بر اساس قرینه‌های موجود، باید به همکاری دیرهنگام ایران، لبنان و عربستان برای حل این معما  امید داشت؛ چرا که  بحران منطقه و وضعیت سوریه و لبنان بدون همکاری این دولت‌ها و بدون روشن شدن سرنوشت امام صدر بهبود نخواهد یافت.

منبع: السفیر و النشره ۱ و ۲

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)