آذر ۰۳۱۳۹۲
 

مصطفی عبدالجلیل رئیس سابق شورای ملی انتقالی لیبی گفته است که برخی لبنانی‌ها تمایلی به دانستن سرنوشت امام موسی صدر ندارند. وی که در استانبول و در حاشیه‌ی نشستی در باب بحران سوریه با روزنامه‌ی لبنانی المستقبل گفت‌وگو کرده است، افزوده است که در زمان ریاست شورای انتقالی لیبی، اشراف بر این پرونده را شخصاً بر عهده داشته است و تردیدهایی داشته است مبنی بر این‌که برخی از لبنانیان خواهان اعلان سرنوشت امام صدر نیستند یا نتیجه‌ای را نمی‌پذیرند که به اعلان شهادت امام صدر بیانجامد.

آقای عبدالجلیل ادعا کرده است که گروه لیبیائی عهده‌دار تحقیق در پرونده‌ی ربوده شدن امام صدر به وی گفته است که طرف لبنانی به صورت دل‌خواه و مطلوبی با ما همکاری نمی‌کند و با اهمال و عدم اهتمام،‌ میلی به شناخت نتیجه‌ی تحقیقات نشان نمی‌دهد و دوست دارد که وضع به صورت فعلی باقی بماند. 

وزیر اسبق دادگستری لیبی در زمان قذافی  افزوده است که پس از دستگیری عبدالله السنوسی اطلاعاتی به دست آمد که کمیته‌ی تحقیق لبنانی را به نتایج مهمی رهنمون شد. این کمیته نمونه‌‌های آزمایش‌گاهی اجسادی را دریافت کرد که گمان می‌شد به امام صدر و همراهان‌اش تعلق دارند؛‌ اما نتائج آزمایش‌ها اعلام نشد. در پایان وی پرسیده است که آیا برخی در لبنان اصرار دارند که امام صدر در وضعیت غیاب باقی بماند یا بر اثبات وفات وی تمایل دارند؟

تحلیل خبر:

این نخستین بار نیست که مصطفی عبدالجلیل درمورد پرونده‌ی امام صدر اظهار نظر می‌کند. وی در زمان مسؤولیت شورای ملی انتقالی از هیأت لبنانی (از جمله فرزند امام صدر) استقبال کرد و از اهمیت حیثیتی پرونده‌ی امام صدر برای دولت جدید لیبی و اولویت آن سخن گفت. اما پس از پایان مسؤولیت گفت  که این پرونده هیچ گاه در زمان وی دارای اولویت و اهمیت نبوده است. وی بارها از پایان یافتن تحقیقات از طرف لیبی خبر داده است؛ در حالی که کمیته‌ی لبنانی تحقیق با ارائه‌ی اطلاعات پرونده خواستار جست‌وجوی میدانی و تحقیق از سران دستگیر شده‌ی رژیم سابق لیبی شده است.  ادعای عبدالجلیل در باب نمونه‌های آزمایشگاهی از اجساد حاوی اطلاعاتی است که آشکارا نادرست است. نمونه‌های یاد شده از سوی دولت لیبی به بوسنی و هرزگوین ارسال شد و نتایج آن از سوی دولت لیبی اعلام شد. نتیجه‌ای که به کشف و تشخیص هویت وزیر اسبق خارجه‌ی لیبی منصور الکیخیاء انجامید. در انجام این تحقیقات، طرف لبنانی دخالتی نداشت و به سبب عدم اعتقاد به سناریوی وفات با آن همکاری نکرد؛‌ نتایج اعلام شده نیز با تحلیل طرف لبنانی سازگار بود.

از دیدار کمیته‌ی لبنانی پی‌گیری با سنوسی در آخرین ساعات اقامت او در موریتانی و پیش از استرداد او به لیبی،‌ ادعایی مبنی بر وفات امام صدر گزارش نشده است. این در حالی است که پس از انتقال سنوسی به لیبی، دولت جدید لیبی به کمیته‌ی لبنانی پی‌گیری اجازه‌ی بازپرسی از وی را در موضوع پرونده‌ی امام صدر و همراهان نداده است. سنوسی بر خلاف سیف‌الاسلام قذافی که در اختیار انقلابیون شهر زنتان است، در زندان هضبه‌ی طرابلس -در اختیار دولت جدید لیبی- زندانی است.

بررسی اظهارات پیشین آقای عبدالجلیل و گفته‌های تازه‌ی وی می‌تواند تلاشی برای جابه جایی صورت مسأله و وارونه کردن آن شمرده شود. دولت جدید لیبی از آغاز برای پرونده‌ی امام صدر اولویت و اهمیتی قائل نبود و با عدم صداقت، کوشید پرونده را اداره‌ی کند. این اظهارات می‌تواند تلاشی برای پوشاندن مشکلات داخلی و نبود حاکمیت مرکزی در لیبی تلقی شود. فرافکنی عدم حل قضیه و استناد بر عدم اهتمام طرف مقابل، نشانه‌ای از نبود برگه‌ی راه مشخصی برای پی‌گیری و نبود اراده برای جست‌وجوی میدانی  و وجود موانع ذهنی و عینی در لیبی و لبنان است. خودداری مقام‌های غیر مسؤول از اظهار نظر و اطلاع‌رسانی بهنگام و دقیق پرونده می تواند از تکرار سخنان غیرمسؤولانه‌ی مقامات لیبیائی جلوگیری کند.   

 

تکمیلی:  اظهارات عبدالجلیل صحت ندارد

به گزارش خبرگزاری ایسنا، کمیته‌ی لبنانی پی‌گیری پرونده‌ی ربایش امام موسی صدر و همراهان اش با تکذیب ادعاهای مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی سابق لیبی گفت که این اظهارات صحت ندارد.  بر اساس اعلام این کمیته، عبدالله السنوسی -رییس سابق سازمان اطلاعات لیبی- اطلاعاتی در اختیار این کمیته قرار نداده و از اجساد هم نمونه برداری از سوی کمیته انجام نشده است؛ بلکه این طرف لیبیایی بود که از یکی از اجساد نمونه برداری صورت داد. اما در آزمایشات دی.ان.ای که در سال ۲۰۱۲ از سوی کمیته بین‌المللی ICMP در سارایوو انجام شد، این که جسد متعلق به امام صدر باشد، مورد تأیید قرار نگرفت.

 بر اساس اعلام این کمیته، این طرف لبنانی بود که همواره از عدم همکاری طرف لیبیایی شاکی بوده است و این شکایت به شخص عبدالجلیل نیز ارائه شد که به دنبال آن رئیس شورای ملی انتقالی سابق لیبی طی دستور به دستگاه قضایی کشورش همکاری با طرف لبنانی را خواستار شد. نتیجه نمونه‌برداری از اجساد هم مشخص کرد که جسد متعلق به منصور الکیخیا، وزیر امور خارجه‌ی پیشین لیبی بوده است.

منبع: المحیط و المستقبل و ایسنا 

مرتبط:

عبدالجلیل: اطراف سیاسی و قضائی مرتبط با قضیه جدیت ندارند!

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)