ارد ۰۷۱۳۹۰
 

در روز ۲۳ فوریه ۲۰۱۱ غسان شربل در مطلبی مستقل، به نقل از عبدالمنعم الهونی یکی از همراهان قذافی در کودتای اول سپتامبر  ۱۹۶۹ و نماینده ی سابق لیبی در جامعه ی عرب که اینک از نظام لیبی جدا شده، نوشت که «امام صدر در خلال دیدار اش از لیبی کشته شد و در سبها به خاک سپرده شد.»

در متن خبر الحیاه چنین آمده است:

«الهونی با اشاره به پاره ای از رویدادهای حساس زمان قذافی تأکید کرد که امام موسی صدر، رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان در هنگام دیدار معروف اش از لیبی در ماه آگوست ۱۹۷۸ کشته شد و در جنوب کشور در منطقه ی سبها به خاک سپرده شد.»

الهونی فاش کرد که باجناق اش خلبان نجم الدین الیازجی -که خلبانی هواپیمای ویژه ی قذافی را بر عهده داشت-، مأمور شده بود تا پیکر امام صدر را به سبها منتقل کند. الیازجی نیز به نوبت خود، مدت زمان کوتاهی پس از انجام این مأموریت کشته شد تا راز جنایت [قذافی] پنهان بماند. الهونی افزود که خانواده ی الیازجی از مأموریتی که به او سپرده شده بود، آگاه بودند.

گفته می شود که حکومت لیبی تا کنون چنین وانمود می کرد که امام صدر پس از دیدار با قذافی لیبی را به مقصد ایتالیا ترک کرده است. » در این خبر به صورت ضمنی به دست داشتن حکومت لیبی در قتل منصور الکیخیاء و ابراهیم البشاری و نیز علت رویداد لاکربی اشاراتی شده است.

این خبر دستاورد و چکیده ی مصاحبه ی غسان شربل با عبدالمنعم الهونی است که تفصیل آن در روزهای ۲۳ تا ۲۶ فوریه ی ۲۰۱۱ به صورت پیاپی در چهار بخش منتشر شد. نخستین بخش این مصاحبه که در همان شماره (روز چهارشنبه ۲۳ فوریه) منتشر شد، این عنوان را بر تارک خود داشت:

«الهونی گنجینیه اسرار نظام لیبی را برای الحیاه گشود؛

الهونی: باجناق ام را موظف به انتقال پیکر امام موسی صدر برای دفن در سبها کردند و سپس او را کشتند.»

برگردان فارسی بخش مرتبط با قضیه ی امام صدر از مصاحبه ی غسان شربل با عبدالمنعم الهونی به صورت کامل چنین است:

ناپدید شدن امام صدر

غسان شربل: گفته شده است که داستان پنهان (ناپدید) شدن امام موسی صدر و همراهان اش در خلال دیدار از لیبی، در پی دیداری ناموفق با قذافی بوده است؟

الهونی: آشکار است که امام صدر کشته شده است. این داستان یقینی است و تمام لیبیائی هایی که من دیده ام، به آن متقاعد شده اند. برای تان مسأله ای را فاش می کنم. باجناق من خلبان هواپیمای قذافی بود. اسم اش نجم الدین الیازجی بود و رتبه ی نظامی اش مقدم (سرگرد؟) بود. با فاصله ی کمی از ناپدید شدن امام صدر باجناق ام کشته شد. افراد خانواده می گفتند که کشته شدن او در رابطه با ماجرای [امام] صدر بود؛ چرا که او انتقال پیکر امام [صدر] را برای دفن در سبها در جنوب لیبی عهده دار شده بود. بستگان معتقد اند و می گویند دانستن ماجرای [امام] موسی صدر، دستگاه های [امنیتی] لیبی را واداشت تا او را از میان بردارند تا راز [ربوده شدن امام] صدر پنهان بماند.  این مسائل در چنین جرائمی پبش می آید.

الهونی عضو شورای تاریخی انقلاب لیبی در کودتای اول سپتامبر ۱۹۶۹ و از همراهان اولیه ی قذافی است. در نیمه ی اول دهه ی هفتاد میلادی پست های مهمی مانند ریاست سازمان اطلاعات و امنیت لیبی و وزارت کشور و خارجه را بر عهده داشت. اما به دنبال مورد سوء ظن قرار گرفتن در جریان کودتای عمر المحیشی از دیگر افسران آزاد عضو شورای انقلاب، از لیبی گریخت و در خلال سال های ۱۹۷۵ تا ۲۰۰۰ میلادی در مصر و انگلستان زندگی می کرد. بنابر این الهونی در زمان ربوده شدن امام موسی صدر در ۳۱ آگوست ۱۹۷۸ نه تنها هیچ سمت رسمی در درون حاکمیت لیبی نداشته است؛ بلکه اصلاً در لیبی نبوده است. وی پس از سال ۲۰۰۳ در طی مصالحه ای با قذافی حاضر یه همکاری با رژیم لیبی شد ولی از بازگشت به لیبی خودداری کرد و به نمایندگی لیبی در جامعه ی عرب در قاهره گماشته شد.
غسان شربل پس از رویارویی با بازخورد اعتراض آمیز نشر خبر الهونی، نامه ای از برادر خلبان یاد شده، دکتر عبداللطیف الیازجی دریافت می کند. گزارش این نامه در آغاز بخش سوم مصاحبه ی الهونی در روز ۲۵ فوریه در الحیاه منتشر شد. در این نامه دکتر الیازجی از این که برادر اش موظف به مأموریتی این چنین شده باشد، اظهار بی اطلاعی کرده است. او افزوده است که هواپیمای برادر او در سال ۱۹۸۲، سه دقیقه پس از پرواز از فرودگاه بین المللی معتیقه در نزدیکی طرابلس سقوط کرده است . به هر حال وی از این ادعای الهونی که خانواده از این مأموریت آگاه بوده اند، اظهار شگفتی کرده است. این به معنای آن است که بر خلاف ادعای کلی الهونی، افرادی از نزدیکان الیازجی از این راز آگاه نبوده اند.
تناقض های دیگری در باب زمان وقوع رویداد ادعایی الهونی وجود دارند، که احتمال درستی خبر او را ضعیف می کنند.
تحلیل تفصیلی این خبر را در بخش مقالات و تحلیل ها در امام صدر نیوز بخوانید.

[i] غسان شربل؛ الحیاه، لندن: ۲۳ فوریه ۲۰۱۱؛ «الهونی: الإمام الصدر قُتل خلال زیارته لیبیا ودُفن فی سبها»

[ii] بخش اول مصاحبه ی الهونی: غسان شربل؛ لندن: الحیاه، ۲۳ فوریه ۲۰۱۱؛ فتح لـ«الحیاه» خزنه اسرار النظام اللیبی… الهونی: کلفوا قریبی الضابط بنقل جثمان الامام موسى الصدر لدفنه فی سبها ثم قتلوه»

متن عربی بخش مرتبط با قضیه ی امام موسی صدر در مصاحبه ی الهونی، به سبب اهمیت آن و تسهیل مراجعه به متن اصلی در زیر به صورت کامل نقل شده است:

اختفاء الصدر

«و قصه اختفاء الإمام موسى الصدر و رفیقیه خلال زیاره الى لیبیا قیل انها شملت لقاءً غیر ناجح مع القذافی؟

– واضح أن الإمام الصدر تعرض للتصفیه. هذه القصه یقینیه، و هی قناعه کل اللیبیین الذین التقیتهم. سأکشف لک مسأله. کان عدیلی طیاراً یقود طائره القذافی و اسمه نجم الدین الیازجی، و کان برتبه مقدم. بعد فتره وجیزه من اختفاء الإمام الصدر تعرض عدیلی للتصفیه. افراد الاسره قالوا ان لاغتیاله علاقه بقصه الصدر، إذ إنه تولّى نقل جثه الامام لدفنها فی جنوب لیبیا فی منطقه سبها. و یقول الاقارب ان معرفته بقصه موسى الصدر دفعت الاجهزه اللیبیه الى قتله لإخفاء السر، و هی مسائل تحدث فی مثل هذا النوع من الجرائم.»

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)