ارد ۰۴۱۳۹۰
 

شبکه ی تلویزیونی العالم در پخش تلویزیونی زنده ی خود در روز ۲۳ فوریه در گفت و گو با یکی از معارضان لیبیائی خبر داد که صبح روز یاد شده شاهدان عینی فردی با شباهت بسیار به امام موسی صدر را در فرودگاه الابرق در شهر البیضاء لیبی در حال سوار شدن به هواپیمای کوچکی دیده اند.

این فرد سامی المصراتی از فعالان سیاسی لیبیائی معرفی شده است و از پیشینه و گرایش های سیاسی او خبری در دست نیست. العالم در خبر دیگری وی را عضو جمعیت امداد طبی و غذائی لیبی (جمعیه الاغاثه الطبیه والغذائیه اللیبیه) معرفی کرده است. نکته ی جالب، عدم درج خبر مربوط به رؤیت امام صدر در سایت رسمی شبکه ی العالم است. این در حالی است که ویدئوی برگرفته از این گفت و گو به صورت گسترده در سایت ها و تالار های گفت و گو و گروه های فیس بوکی هوادار امام صدر در ایران و لبنان منتشر شده اند.

سایت مؤسسه ی امام موسی صدر در بیروت به صورت ضمنی این خبر را در درون گزارشی از طونی الخلیفه در شبکه ی الجدید درباره ی یافته های جدید پرونده ی امام موسی صدر پوشش داده است.

عین عبارت عربی سامی المصراتی چنین است:

“هناک شهود عیان رأوا فی هذا الصباح طائره صغیره حملت فی هیئه الشیخ موسى الصدر، هذا الصباح فی معلومات أکیده تؤکد، شخص شبیه جداً فی هیئه موسى الصدر.”

وی در تاریخ ۲۵ فوریه نیز در همین شبکه ی خبری ادعا کرده بود که قذافی در آن روز به زادگاه اش سرت فرار کرده است. نادرستی این خبر به زودی روشن شد. اما همزمانی این خبر با خبر ممانعت ورود هواپیمایی لیبیائی به فضای لبنان به سبب عدم اعلام اسامی سرنشینان آن، سبب قوت گرفتن این شایعه شد؛ هر چند بعدها اعلام شد که افرادی از نزدیکان قذافی در این هواپیما بوده ان و نام دختر او عائشه قذافی و پسرعموی اش احمد قذاف الدم هم نیز به میان آمد؛ اما به لحاظ عقلانی لبنان آخرین جایی است که نزدیکان قذافی برای پناه بردن به آن فکر می کنند.

این خبر به رغم ناشناخته بودن منبع آن، از عناصر مهمی مانند زمان و مکان دقیق و جزئیات برخوردار است؛ اما هیچ منبع دیگری این خبر را با گذشت نزدیک به دو ماه تأیید نکرده اند. افزون بر آن در صورت صحت اصل خبر، این پرسش هم چنان بی پاسخ می ماند که مقصد این هواپیما کجا بوده است؟ به کدام خطوط هواپیمائی و کدام دولت وابسته بوده است؟ فرد یا شده اکنون در کجاست؟ و چرا بعد از دو ماه هیچ منبع دیگری اصل خبر را تأیید نکرده و اطلاعات بیشتری از این فرد مخابره نکرده است.

ویدئوی ادعای سامی المصراتی را در پی می بینید:

http://youtu.be/GFkWaByHd58

 

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)