خرد ۱۶۱۳۹۱
 

امام صدر نیوز به نقل از خبرگزاری موریتانیائی صحراء میدیا گزارش می‌دهد که وزیر دادگستری موریتانی عبدین ولد الخیر عصر روز چهارشنبه با علی دیاب مشاور رسانه‌ای رئیس مجلس نمایندگان لبنان دیدار کرده است. محور مذاکرات درخواست اطلاعاتی از سرنوشت امام صدر در چارچوب تحقیقات و بازجویی‌های به عمل آمده از رئیس سازمان اطلاعات و امنیت لیبی،‌عبدالله السنوسی  بوده است.

پیش‌تر همین خبرگزاری از تلاش‌های ایران برای دستیابی به اخباری از سرنوشت امام صدر در ازاء استرداد یکی از سران موریتانیایی القاعده به این کشور خبر داده بود؛ اما این نخستین بار است که گروهی رسمی از سوی سازمان امل و به نمایندگی از رئیس مجلس لبنان برای پی‌گیری سرنوشت امام صدر به موریتانی سفر می‌کند. قرار است وزیر خارجه‌‌ی لبنان در آینده‌ی نزدیک  برای پی‌گیری وضعیت پرونده و اطلاع از آخرین یافته های پرونده به لیبی سفر کند. از سفر هیأت کارشناسی قضائی، امنیتی و سیاسی لبنان به لیبی در هفته‌های اخیر خبری منتشر نشده است.

سایت گروه ۱۴ مارس با نقل این خبر افزوده است که هیأت اعزامی امل موفق به دیدار و بازجویی از السنوسی نشده اند. وزیر دادگستری موریتانی علت رد این درخواست را،‌ رد درخواست پیشین طرف لیبیائی برای بازجویی از السنوسی معرفی کرده است؛ با این وجود وی وعده داده است که از بازپرسان موریتانی بخواهد تا بازجویی های عمیقی در مورد سرنوشت امام صدر و شرایط ربوده شدن وی انجام دهند و نتیجه را به بیروت انعکاس دهند.

السنوسی که صندوق اسرار قذافی به شمار می‌رود در روز ۱۹ مارس ۲۰۱۲ در فرودگاه نواکشوت پایتخت موریتانی دستگیر شد و پس از ماه‌ها مراقبت ویژه در خانه ای امن، در هفته‌های گذشته به اتهام ورود غیرقانونی به خاک موریتانی و به همراه داشتن گذرنامه‌ی جعلی کشور مالی محاکمه و به زندان نواکشوت منتقل شد.

لیبی، فرانسه و انگلیس درخواست رسمی استرداد سنوسی را به این کشور ارائه کرده‌ اند. هم‌چنین نظر به صدور حکم بازداشت (سرخ) برای السنوسی از سوی دادگاه جنایات جنگی در لیبی،‌ مذاکرات برای استرداد او به دادگاه بین المللی لاهه نیز در جریان است. السنوسی به سبب مشارکت در سقوط هواپیمای فرانسوی،‌از سوی دادگاهی در این کشور به حبس ابد محکوم شده است. به نظر می‌رسد موریتانی از برگه‌ی برنده‌ی السنوسی به عنوان اهرم فشار در روابط خود با لیبی و دیگر کشورهای ساحل و صحراء استفاده می‌کند. با توجه به نفوذ فراوان هواداران قذافی و کتاب سبز در موریتانی، و پیشینه‌ی کودتای هواداران قذافی،‌ دولت محمد ولد عبدالعزیز در صدد است تا با بازداشت ظاهری السنوسی ضمن تأمین امنیت و سلامت وی، به نوعی ثبات را در درون موریتانی حفظ کند. استرداد السنوسی برای دولت کنونی موریتانی از منظر داخلی چالش های فراوانی را پدید خواهد آورد که ناآرامی سیاسی و احتمال تکرار حوادث مالی بخشی از آن اند. عدم استرداد وی نیز به تیرگی روابط با لیبی خواهند انجامید؛ چرا که در این مقطع دولت موقت و شورای انتقالی لیبی به محاکمه‌ی چهره‌های شاخصی مانند السنوسی و سیف قذافی برای نشان دادن بازگشت ثبات و استقرار اوضاع نیاز دارند. هفته‌ی گذشته،‌مصطفی عبدالجلیل در مصاحبه‌ای با تهدید ضمنی موریتانی در صورت عدم استرداد السنوسی، از دولتمردان این کشور خواست تا مصالح آینده‌ی روابط لیبی و موریتانی و دو ملت همسایه را در نظر بگیرند.

منبع: صحراء میدیا

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)