اسف ۲۲۱۳۹۰
 

سایت اینترنتی المناره وابسته به گروه های اسلام گرای انقلابی در لیبی، در خبری که روز پنجم مارس بر روی سایت خود قرار داد، از کمربند امنیتی گسترده در اطراف اقامتگاه رئیس سابق جماهیریه ی لیبی در منطقه ی باب عزیزیه خبر داد. المناره در این خبر مدعی شد که گروه زیادی از نیروهای نظامی وارد این محوطه شده اند و اطراف این مقر نظامی-مسکونی سران رژیم سابق لیبی به شدت محافظت می شود. در خبر المناره علت این تجمع فشرده ی امنیتی و وجود آمبولانس های متعدد در محوطه، حضور یکی از مهره های رژیم قذافی در محوطه ی مقر باب عزیزیه بیان شده است. گفته می شود این فرد که نام او پنهان مانده است، اطلاعاتی در باب وجود زندانی در این محوطه داده است. سایت المناره در تکمیل این خبر، اضافه کرده است که جنازه ی فردی گندمگون در راهروهای کشف نشده ی زیرزمینی باب عزیزیه یافته شده است؛ اما از هویت این فرد اطلاعاتی نداده است. سیاق خبر به گونه ای است که چنین به ذهن تداعی می شود که این فرد در سلولی در یکی از راهروهای فراموش شده ی باب عزیزیه زندانی بوده و پس از شش ماه از سقوط مقر قذافی جنازه ی او یافته شده است. با وجود گذشت بیش از یک هفته از اعلام این خبر، هیچ توضیح تکمیلی از این خبر در سایت المناره و دیگر سایت ها منتشر نشده است که خود این عامل احتمال نادرستی آن را تقویت می کند.

در تداوم این موج خبری، سایت های عرب زبان بسیاری آن را پوشش داده و شاخ و برگ هایی بر آن افزوده اند. سایت خبری المحیط و چند سایت دیگر از وجود زندانی بزرگ با هزاران زندانی در این محوطه خبر داده اند. با توجه به این که منبع اصلی همه ی این خبرگزاری ها سایت المناره است، به نظر می رسد شاخ و برگ های افزوده شده در سایت های دیگر خبری چندان بهره ای از حقیقت نداشته باشند. وجود زندانی با هزاران زندانی در این محوطه، در حالی که بیش از شش ماه از سقوط طرابلس و رژیم قذافی می گذرد، و در این مدت حفاری های متعددی در این محوطه برای دستیابی به گنج های مدفون قذافی صورت گرفته، دور از ذهن است.

وانگهی، یکی از نخستین داده های پس از سقوط این مقر، نقشه ی راهروهای آن و ۳۰۰ کیلومتر راهروی زیرزمینی و ۲۷ کیلومتر متروی ویژه ی قذافی در آن بود. در آن زمان گفته می شد که سازندگان خارجی پناهگاه ها و راهروهای زیرزمینی باب عزیزیه در همکاری با نیروهای ناتو ، این نقشه ها را در اختیار ناتو قرار داده اند. این به معنای آن است که دست کم نیروهای ناتو و احیاناً دولت و مجلس انتقالی از نقشه های مهندسی این محوطه بی خبر نیستند و  این نیروهای میدانی انقلابی هستند که به بهانه های دیگری مانند دستیابی به گنج های افسانه ای قذافی چنین شایعه ای را می پرورند تا زمینه ی حفاری در این محوطه را فراهم کنند.

چندی پیش نیز شایعه ی حضور سیف الاسلام قذافی در باب عزیزیه و کشف دفینه های طلا و جواهر و دلار قذافی مخابره شد که با واکنش های متعارضی مواجه شد. وزیر دفاع لیبی اسامه الجویلی این امر را تکذیب کرد اما مسؤولان وزارت کشور و انقلابیون شهر زنتان آن را تأیید کردند. احتمال جابه جایی دوباهر ی سیف الاسلام به باب عزیزیه برای کشف مخفی گاه های قذافی و خزانه های مدفون ثروت قذافی وجود دارد.

 منبع: المناره 

 

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)