آبا ۲۸۱۳۹۰
 

خبرگزاری بی بی سی و صفحات متعدد انقلابیون لیبیائی دستگیری سیف الاسلام قذافی را مخابره کرده اند. وزیر دادگستری حکومت انتقالی، محمد العلاقی دستگیری وی را به صورت رسمی تأیید کرده است.

گفته می شود که وی در شهر اوباری در میانه ی صحرای سبهاء و مرزهای الجزایر دستگیر شده است. نخستین عکس های مخابره شده از او، وی را با انگشتان زخمی نشان می دهد.

رویترز در خبری فوری نوشته است که به محض فرود هواپیمای حامل سیف قذافی در فرودگاه زنتان، گروهی عصبانی به آن حمله کرده اند. وی که به دست انقلابیون زنتان دستگیر شده، در حال انتقال به طرابلس است تا در اختیار شورای انتقالی قرار بگیرد.

دستگیری سیف قذافی می تواند به روشن شدن سرنوشت امام صدر کمک کند. هرچند وی در زمان ناپدید شدن امام موسی صدر، پنج سال بیشتر نداشته است؛ ولی با تغییر سیاست حکومت قذافی و روی کردن به سیاست گشایش به سوی غرب، مسؤولیت پرونده های حقوق بشری نظام سابق و رتق و فتق جنایت های داخلی و خارجی پدر اش در ده سال گذشته به او سپرده شده بود. جمعیت خیریه ی قذافی برای حقوق بشر و توسعه به ریاست سیف قذافی، مدیریت پرونده هایی چون کشتار بوسلیم و سقوط هواپیما در لوکربی و نیجر را بر عهده داشت. ظاهراً مذاکره کنندگان ایرانی پرونده ی ربوده شدن امام موسی صدر در دولت خاتمی نیز با سیف قذافی مذاکره می کرده اند.

با مرگ قذافی، حل پرونده ی امام موسی صدر با دشواری های فراوانی رو به رو شد؛ چرا که راز ناپدید شدگی امام صدر در حلقه ی کوچکی از نزدیکان قذافی محدود بود و شاه کلید آن در دست قذافی بود. دستگیری سیف قذافی (در صورتی که به سرنوشت پدر اش دچار نشود) می تواند اطلاعات جدیدی از شرایط ربوده شدن امام صدر و حیات وی را به دست دهد.

اگر اخبار نقل شده از نزدیکان سیف در مؤسسه ی حقوق بشر قذافی -مانند محمد بشیر الخضار- در ماه های اخیر ملاک باشد،  نمی توان به اطلاعاتی که از سوی سیف قذافی داده خواهد شد، اعتنا کرد. امید است با دستگیر شدن سیف قذافی، رازهای ربوده شدن امام موسی صدر آشکار شود و اسباب رهایی وی و همراهان اش فراهم شود.

تکمیلی:

– موریس اوکامبو، دادستان دادگاه جنایی بین الملل خواسته است تا محاکمه ی سیف قذافی با همکاری با این دادگاه صورت بگیرد. اما عبدالرحیم الکیب، رئیس حکومت انتقالی لیبی پس از اعلام رسمی دستگیری او در شهر زنتان اعلام کرد سیف معمر قذافی در دادگاهی عادلانه در لیبی محاکمه خواهد شد؛ دادگاهی که پدرش ۴۲ سال مردم لیبی را از آن محروم کرد. با این وجود، وزیر دادگستری حکومت انتقالی لیبی، محمد العلاقی گفته است که سیف قذافی با مجازات اعدام رو به رو خواهد شد.

– گفته می شود، سیف قذافی در تلاش برای فرار مخفیانه به سوی نیجر، در منطقه ای در نزدیکی اوباری به همراه عده ی معدودی از محافظان اش (به همراه سه دستگاه خودرو) مترصد یافتن فردی آشنا به مرز نیجر برای عبور از آن بوده است و تحت حمایت طوارق منطقه و قبائل مقارحه قرار داشته است. فرد معرفی شده برای عبور دادن آنان بدون اطلاع از هویت سیف، به محض دریافت خبر کسی که پول هنگفتی برای عبور از مرز می دهد، به انقلابیون شهر زنتان خبر داده و آن ها پس از حمله به خودروهای حامل این افراد، با دیدن سیف معمر قذافی غافل گیر شده اند. نام جوخه ی دستگیر کننده ی سیف قذافی جوخه ی خالد بن ولید از گردان ابوبکر صدیق شهر زنتان اعلام شده است.

ادعای برخی از سران نظامی انقلابیون لیبی (مشخصاً عبدالله الناکر)، مبنی بر وعده ی رشوه ی دو میلیارد دلاری سیف به دستگیر کنندگان اش قاطعانه از سوی انقلابیون زنتان رد شده است. در ویدئوهای منتشر شده از رسیدن سیف قذافی به فرودگاه زنتان، سیف معمر قذافی در لباس طوارق و با سر و صورت پوشیده با عمامه و با عبایی بر دوش نشان داده شده است. در هجوم انقلابیون زنتان به هواپیمای حامل او پس از فرود، شلیک گلوله های هوایی و فریاد تکبیر شنیده می شود. گفته می شود که او در واکنش به این تکبیرها گفته است، من نه یهودی ام؛ نه مسیحی؛ تکبیر برای چه؟

نخستین ویدئو از سیف قذافی در هواپیما:

ویدئوی اعلام رسمی دستگیری سیف معمر قذافی توسط رئیس حکومت انتقالی لیبی دکتر عبدالرحیم الکیب در شهر زنتان

مصاحبه ی کسی که سیف معمر قذافی را دستگیر کرده است. آدم ساده و سلیمی که دروغ نمی گوید؛ حتی اگر به نفع اش باشد. در حالی که فرمانده ی انقلابیون طرابلس (عبدالله الناکر) ادعا کرده که دو میلیارد دلار به انقلابیون رشوه داده شده تا سیف را رها کنند؛ او می گوید چنین پیشنهادی نشده و فقط مبلغ یک میلیون دلار به بلد راهی وعده داده شده بود تا سیف را به نیجر برساند. ولی او بدون آن که بداند، فرد مورد نظر کیست، به انقلابیون اطلاع داده است. سیف هم در کمینی به همراه شش نفر از جمله یکی از پسر عموهای اش دستگیر شده است. ظاهراً سه انگشت دست راست سیف یک ماه پیش و یک روز پیش از مرگ پدر اش در بمباران بنی ولید از سوی ناتو قطع شده اند. صفحات انقلابیون لیبیائی بر روس شبکه ی فیسبوک، با انتشار تقطیعی از عکس های سیف معمر قذافی که در آن انگشت تهدید به لیبیائیان نشان داده شده بود، نوشته اند انگشتانی که مردم لیبی را به کشتار بی رحمانه تهدید می کرد، بریده شده اند.
وما من ید إلا ید الله فوقها
ولا من ظالم إلا سیُبلى بأظلمِ

به اشتراک بگذارید
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(الزامی)

(الزامی)